Ar Ginta Zilbaloža animācijas filmu ‘Projām’ atklās Rīgas Starptautisko kino festivālu

Ceturtdien, 17. oktobrī, greznākajā un senākajā Rīgas kinoteātrī “Splendid Palace” svinīgā gaisotnē ar Ginta Zilbaloža animācijas filmas Projām nacionālo pirmizrādi tiks atklāts lielākais starptautiskais kino festivāls Latvijā – Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF), kas 11 dienās izrādīs teju 150 filmas no visas pasaules, un festivāla noslēgumā tiks apbalvoti pilnmetrāžas kino, īsfilmu un mūzikas video konkursu uzvarētāji, portālu “Delfi” informē festivāla rīkotāju pārstāvji.

“Mēs veidojam festivālu balstoties pārliecībā, ka labs kino veicina inteliģentu, brīvi domājušu, aktīvu un saliedētu sabiedrību. Mēs zinām, ka kino ar skatītāju spēj runāt bezgalīgi daudzos veidos; tas var būt nepieradināts, poētisks, dokumentāls, politisks, izglītojošs, šokējošs, atbruņojošs, fascinējošs, reizēm arī nesaprotams. Tā ir cilvēka saruna ar cilvēku, un šo sarunu mēs vēlamies veicināt,” saka “Riga IFF” direktore Liene Treimane.

Šogad festivālā, kas norisināsies līdz 27. oktobrim, tiks izrādītas 148 filmas 11 tematiskajās programmās, no kurām katrs var atrast savai gaumei un interesēm atbilstošu. Ievērojamu pasaules režisoru filmas, vērtīgākais no jaunākā Eiropas un pasaules festivālu kino, Latvijā tapušu filmu pirmizrādes, drosmīgas debijas filmas, spēcīgs un emocionāls autorkino. Spēlfilmas, dokumentālās filmas, īsfilmas un animācijas filmas gan bērniem, gan pieaugušajiem – tās tiks izrādītas ne tikai festivāla galvenajā mājvietā – kinoteātrī Splendid Palace, bet arī kinoteātros K.Suns un Kino Bize, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Kaņepes Kultūras centrā.

Apliecinājums tam, ka “Riga IFF” izrāda izcilu jaunāko kino, ir fakts, ka septiņas no Eiropas filmām, kas redzamas programmās “Festival Selection”, “Nordic Highlights”, “Berlinale 2019 Riga”, ir izvirzītas ASV Kinoakadēmijas “Oskara” balvai, pretendējot uz titulu “Labākā starptautiskā spēlfilma”. Savā starpā par šo balvu sacentīsies gan Dienvidkorejas izvirzītais un Kannu festivālā uzvaru ieguvušais Parazīts, gan spēcīgā Krievijas nominante – drāma “Maikste”, kas ar sievietes acīm skatās uz skaudro pēckara periodu Ļeņingradā un kopš pirmizrādes Kannu kinofestivālā kļuvusi par sensāciju, gan Vācijas emocionālā “Sistēmas grāvēja” par deviņgadīgas meitenes izmisīgajiem centieniem atrast mājas, ģimeni un patiesu mīlestību apstākļos, kad no viņas visi cenšas atbrīvoties. Rumānija “Oskaram” izvirzījusi rumāņu jaunā viļņa ievērojamākā režisora Kornelju Porumboju kriminālkomēdiju “Svilpotāji”, kas miksē detektīvseriālu un teju bondiādes cienīgus elementus, Islande – vizuālo un emocionālo stāstu par mīlestību, skumjām, naidu un atriebību – “Balta, balta diena”, Norvēģija – “Prom ārā zirgus zagt”, kas balstīta norvēģu rakstnieka Pēra Petersoma pasaulslavenajā grāmatā un stāsta par citu cilvēku lēmumiem, kas spēcīgi ietekmē mūsu dzīvi. Vizuāli baudāmās filmas operators ieguva Berlīnes Starptautiskā kinofestivāla Sudraba Lāci par izcilu māksliniecisko izpildījumu. Savukārt Zviedrijas pretendente “Labākā starptautiskā spēlfilma” balvai ir filma par tradīcijām un aizliegto mīlestību – “Un tad mēs dejojām”. Lai gan tās režisors ir zviedrs, filma ir par Gruziju, tās konservatīvo vidi un aizspriedumiem.

Lai skatītājam būtu vieglāk orientēties plašajā piedāvājumā, šogad festivāla filmu katalogā un mājaslapā rigaiff.lv pie filmām publicēti kuratoru padomi, kam pievērst uzmanību, skatoties filmu.

“Riga IFF” pulcēs arī vairākus simtus viesu no starptautiskās kino profesionāļu vides, jo festivālā norisināsies arī pasākumu programma industrijas speciālistiem, publiskas diskusijas, kā arī ekskluzīvas tikšanās ar filmu veidotājiem, dodot iespēju skatītājiem uzdot savus jautājumus. Kā katru gadu, “Riga IFF” noslēgumā tiks apbalvoti pilnmetrāžas kino, īsfilmu un mūzikas video konkursu uzvarētāji.